Start | O nás | Maxdorf | Spolupráce



Velký lékařský slovník online…

A | B | C | D | E | F | G | H | Ch | I | J | K | L | M | N | O
P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0-9 | #


anafylaktický šok

anafylaktický šok – akutní stav vznikající vdůsledku přecitlivělosti alergie kněkterým cizorodým látkám, obv. vnikajícím do organismu mimo trávicí ústrojí bodnutí hmyzu, injekce. Stejným mechanismem jako uanafylaxe se vyplavují do celého organismu vysoké dávky látek ovlivňujících zejm. cévy aprůdušky. Proto se a. š. projevuje těžkou dušností, poklesem krevního tlaku aoběhovým selháním. Příkladem vzniku a. š. může být opakované injekční podání některých léků penicilinu, antiséra nebo kousnutí hmyzem. Stav vyžaduje okamžitou léčbu kortikoidy, kalcium, adrenalin, dýchání kyslíku aj.. Podobný stav může vzniknout ina atopickém podkladu. Srov. šok anafylaxe

« Zpět


Reklama


Přihlášení

Pokud ještě nemáte přístupové údaje, můžete se registrovat.